بزرگترین رودخانه های جهان از کجا سرچشمه می گیرند

محله پونک جزء منطقه 5 تهران است که از جنوب به جاده کرج، از شمال به دامنه کوه های البرز، از غرب به رودخانه کن و از شرق به بزرگراه محمدعلی جناح محدود می شود. در این مقاله در مورد شرایط و امکانات منطقه پونک تهران با شما صحبت می کنیم تا بیشتر آشنا شوید. هنر زبانآوری و ظهور آگاهیهای وسیعش در بیشتر حوزههای معرفتی در «یک لیوان شطح داغ» به زیبایی تجلّی کرده است. در واقع پارک جنگلی پردیسان درسمت شمال غرب تهران قرار دارد و از جمله معروف ترین و به نام ترین اتوبان ها و بزرگراه های تهران مانند: شیخ فضل الله نوری ،حکیم و یادگار امام باعث ایجاد انگیزه و جذب بیشتر مردم از هر قسمت شهر شده است، و همه روزه مخصوصا روزهای تعطیل و آخرهفته از تفریحات و سرگرمی های پارک پردیسان استفاده می کنند.

پارک پردیسان در منطقه دو تهران بوده و مربوط به سازمان حفاظت محیط زیست است و از مشهورترین ومعروف ترین بوستان های بزرگ ایران است، و تفریحات و سرگرمی های این پارک نسبت به دیگر پارک های تهران بیشتراست. بنابراین نکته جالبی که وجود دارد این است که در سال ۱۳۹۳ پارک پردیسان از طرف سازمان حفاظت از محیط زیست به عنوان پارک بدون دخانیات معروف گردید، و متاسفانه بیشترین میزان زباله های جمع شده در این پارک مربوط به ته سیگارها می باشد.

این پارک جنگلی زیبا که از قسمت های متنوعی از جمله موزه تنوع زیستی، موزه آب، باغ وحش ، کلینیک نگهداری از حیوانات و تشکیل شده و در پارک کمی این امکانات تفریحی و سرگرمی یک جا دیده می شود و نیزهمچنین در قسمت جنوبی این پارک ساختمان بزرگ سازمان محیط زیست ایران قرار دارد. داشتن چنین آب و هوایی این شهر را سرسبز و مملوء از باغهای میوه کرده که گویی تکه از بهشت جا مانده است.

با توجه به این مطالعات و بازدیدهای دقیق و مکرر از نقاط آسیب پذیر و فرسایش یافته رودخانه، مشخص گردید عواملی مانند، وضعیت سازندهای بستر و دیواره های عمودی رودخانه، انجام عملیات زراعی در تراس های کناری رودخانه توسط کشاورزان، برداشت غیراصولی از شن و ماسه بستر و کناره های رودخانه و تخریب جنگلها و مراتع در قسمتهای بالا دست حوزه آبخیز بر روی فرسایش کناری رودخانه تاثیر بیشتری داشته اند که با توجه به این عوامل، گزینه های زیر جهت کنترل فرسایش کناری ارائه گردید: ۱- جلوگیری از برداشت مصالح شن و ماسه در کناره ها ی حساس به فرسایش ( سازند های حساس به فرسایش کناری) ۲- جلوگیری از تخریب جنگل ها و مراتع در حوزه آبخیز بشار و کنترل رواناب در سر شاخه ها از طریق عملیات بیولوژیکی و آبخیز داری۳- استفاده از عملیات مکانیکی در کناره ای حساس و آسیب دیده رودخانه با ارتفاع زیاد و دیواره عمودی( مانند قسمتهایF،‭D ‬و‭C ‬از بخش ۶ نقشه حساسیت به فرسایش کناری رودخانه بشار ) و استفاده از گونه های سریع الرشد بید و صنوبر در کناره های شیب دار رود خانه ( بخشهای ،۵ ،۷ ،۹ ،‮‭۱۴‬ ،‮‭۱۹‬ ،‮‭۳۰ ۲۷‬ و‮‭۳۲‬ ازنقشه حساسیت به فرسایش کناری رودخانه بشار).

شهرستان نکا با دو بخش مرکزی و هزارجریب دارای جاذبه های فراوان گردشگری میباشد؛ که از جمله می توان به چشمه آب معدنی قر مرض، ساحل دریای مروارید، باغ نارنجستان، غار باستانی کمیشان، منطقه جنگلی کوهسار کنده و… به طور مثال در آلمان و آمریکا نیز بخش مهمی از آب مصرفی مردم از رودخانه ها تامین میشود. برای مثال در این سایت یک آپارتمان 98 متری واقع در اشرفی اصفهانی که جزو منطقه 2 محسوب میشود، کلیدنخورده، دارای دو پاسیو و لوازم ورزشی در محوطه ساختمان به قیمت یک میلیارد و 300 هزار تومان به فروش میرسد.

موقعیت جغرافیایی محله پونک که در منطقه دو و پنج شهرداری تهران واقع شده است این محله از از شمال به بزرگراه هاشمی رفسنجانی (نیایش)، از جنوب به بزرگراه شهید همت، از شرق به رودخانه پونک(فرحزاد) و بزرگراه یادگار امام و از غرب به بزرگراه ستاری منتهی میشود. پونک اما این چنین است؛ محلهای که تقریبا جزو شمال غرب تهران و در مناطق دو و پنج تقسیم شده است. همانطور که در تصویر زیر میبینید، فرحزاد تهران جزو شمالیترین مناطق شهر محسوب میشود. مجموعا 130 ‬رودخانه بزرگ و كوچك به خزر ميريزند که 11 رودخانه و بيش از 100 نهر ايرانى هم جزو آنها می باشد, 75 د رصد آب درياى خزر از طريق رودخانه ولگا, ‪5درصد آن توسط رودخانه كورا در آذربايجان و ‪3‬درصد از طريق رودخانه اورال و ‪15‬درصد نيز از رودخانههاى بزرگ و كوچك ايران تامين ميشود.

این پارک جنگلی بزرگ و زیبا از سمت شمال شهرتهران به بزرگراه همت و شهرک غرب، از سمت شرق تهران به بزرگراه شیخ فضل الله نوری و از سمت غرب به رودخانه پونک، وازسمت جنوب به حکیم و مرزداران احاطه شده است. پارک پردیسان دارای مساحتی حدود دویست و هفتاد و پنج هکتارمی باشد جزء یکی از بزرگترین و مشهورتریت پارک های شهر تهران می باشد و در واقع نوع طراحی این پارک جنگلی می باشد که در زمان تعمیرات و بازسازی این پارک اولویت با فضای سبز و چشم اندازهای طبیعی ایران بود.

طراح اولیه ی پارک پردیسان مک هارگ در زمان دوره پهلوی می باشد و همچنین ایده و نظر اولیه آن متعلق به اسکندر فیروز ریاست سازمان محیط زیست می باشد وی برای ایجاد این پارک وهمچنین شرکتی که توانایی ایجاد و ساخت این پروژه پارک جنگلی را داشته باشد به آمریکا مهاجرت کرد . بیشترگونههای ماهیانی که شناسایی شدهاند متعلق به خانواده کپورماهیان مانند کپور نقرهای، کپور سرگنده، علفخوار و کپور معمولی هستند. بنابر منابع مکتوب، بنا متعلق به دوران فتحعلی شاه قاجار می باشد که اصـل آن از بیرون 8 ضلعی و از داخل مربع شکل است و با طول و عرض چهار متر مربع.

همچنین اگر وسیله نقلیه شخصی داشته باشید نیز در عرض چند دقیقه به همت، حکیم، اشرفی اصفهانی و … هر چه که بود و هست، پونک حالا محدودهای وسیع را شامل میشود از بزرگراه اشرفی اصفهانی تا قسمتهایی از شاهین شمالی. درموزه پارک پردیسان که بسیار زیبا می باشد هر آنچه در طبیعت وجود داشته است نمونه آن نگهداری می شود و بر روی همه آنها اطلاعات زیست محیطی انجام می گردد، و به همبن خاطر هست که پارک پردیسان یکی از بزرگترین موزه های خاورمیانه می باشد. یکی دیگر از تفریحات این پارک بادبادک بازی می باشد، در تعطیلات آسمان پر از بادبادک های رقصان می شود، و همانطور که می دانید بالا فرستادن بادبادک به عنوان یک فعالیت جالب و هیجانی می باشد و شما می توانید در محیط جذاب و خوش آب و هوای این پارک جنگلی به همراه اعضای خانواده و فرزندانتان شاهد بالا رفتن بادبادک های رقصان به آسمان باشید که جلوه ای زیبا و قشنگی به وجود می آورد.

اگر اطلاعاتی دارید در این زمینه مفید باشد و بتواند به ارتقاء سایت و دیگر کاربران کمک کند خواهشمندیم تا به ادمین سایت پیام دهید و اطلاعات خود را در اختیار ما بگذارید. تهران کلید با عنوان کلید سازی سیار پونک در محدوده شمال غرب تهران واقع شده است و در پونک جنوبی و پونک شمالی در منطقه ۵ شهرداری تهران و پونک شرقی در منطقه ۲ شهرداری تهران خدمات ارائه می کند.

همه اینها باعث شده پونک از نظر دسترسی، قوی جلوه کند. حالا کاملا به یاد آورده بود که خودش از همه خواسته که سریع از او دور شوند، زیرا تحمل آن همه غلغلک را نداشته است. میشی که خداوند در این مرحله از سفر به عنوان راهنمایی برای رساندن رستم به چشمه آب میفرستد، کهنالگوی پیک و نمادی «از لطف و بخشش الهی و نیز ظهور محسوس و رؤیتشدنی فرّة ایزدی است» (رستگار فسایی، 1388: 61) که در برابر صبر بر تشنگی، توسل به خداوند و پیروزی در مرحلهای دشوار به رستم داده میشود.

به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد. اگر تمام سگک های کوله پشتی را باز کنید ، هنگام گذر از آب ، تعادل شما به دلیل وزن کوله پشتی کاهش می یابد . وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح جامع کاهش آلودگی آب رودخانه کارون، نقش بسزایی در کاهش آلودگی اخیر رودخانه خواهد داشت.

وی ادامه داد:از شهروندان می خواهیم این ماهی ها را در رودخانه ها و دریاچه های پشت سدها رها نکنند زیرا به گونه های مهاجم تبدیل می شوند و به محیط زیست آسیب وارد خواهند کرد. اگر قصد آتش درست کردن دارید، مراقب باشید که به درختان آسیب نزنید و در نهایت آتش را خاموش کنید. منطقه پونک از جمله محله های قدیمی است که در ناحیه 5 تهران قرار گرفته و به دلیل اینکه دارای آب و هوای بسیار مطلوبی است و با وجود گل پونه های بسیار جذابی که در این محله به وفور دیده می شود از دلایل دیگر نامگذاری این محله می باشد.

چرا اکثر افراد این منطقه را برای سکونت انتخاب می کنند؟ اما سوال اینجاست که چرا این منطقه بیشترین معامله را در شهر تهران داشته است؟ شهرک غرب تهران در منطقه ۲ شهرداری تهران واقع شده است. جزیره زیبای قشم در جنوب ایران در سواحل نیلگون خلیج فارس و در جنوب بندر عباس واقع شده است و جزء بزرگترین جزایر خلیج فارس میباشد. مصرف تقریبی آب در شرکت فولاد مبارکه (شامل سبا هم هست) مقدار 7/36 میلیون متر مکعب است که 5/16 م.م.م آن از آب پساب تصفیهخانههای شهرهای اطراف تأمین میشود و حدود 200م.م.م آب خام که در شرایط خشکی زایندهرود عمدتا از آب چاه تأمین میشود و برای آب شُرب هم از آبفا آب میگرفتهاند که جزء همان آب شرب است.

این رودخانه حدود 1.93 میلیون کیلومتر مربع را تحت پوشش خود دارد. همچنین در مورد دیگری در میان آگهیهای خرید آپارتمان و خانه در پونک 75 متری در با 12 سال سن ساخت، دو خوابه، رو به آفتاب و واقع در سردار جنگل یک میلیارد و پنجاه میلیون تومان ارزشگذاری شده است. دریاچه تار و هویر را میتوان به عنوان معجزه طبیعت نام برد زیرا این دریاچه در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. پونک اما تاریخچهای خوشبو و دلنشین دارد، زمانی که در ده پونک باغهایی بزرگ با گلهای پونه فراوانی قرار داشت و اصلا به خاطر همین گلهای پونه، نام پونک بر این محله گذاشته و ماندگار شد.

دیدگاهتان را بنویسید