بررسی ارتباط بین پارامترهای کیفی آب و تغییرات کاربری اراضی (حوزه آبخیز زاینده رود)

فیلم سینمایی معجون زمان ۲ به کارگردانی ژان ماری، جمعه ۲۷ اسفند ماه ساعت ۱۹ از شبکه نمایش پخش میشود. محدوده سارک در حال حاضر هشت کشور هند، بنگلادش، پاکستان، بوتان، نپال، سریلانکا، مالدیو و افغانستان را شامل میشود. با توجه به اینکه انباشت سرمایه برای سرمایهگذاری اهمیت بالایی دارد اعضای سارک برای سرمایهگذاری با کسری منابع مواجه هستند و بدهی خارجی آنها بالا میباشد؛ به طوری که هند بیشترین و مالدیو کمترین بدهی را دارد. شاید جالب آن باشد که اکثر این کشورها با هند اختلاف ارضی دارند و در حقیقت تنها مالدیو و افغانستان با کشور هند اختلاف و یا ادعای مرزی و ارضی ندارند.

شاید به همین دلیل سریلانکا یکی از ضعیف ترین اقتصاد های آسیا را داراست و در بنگلادش که توسط حاکمان مستبد نظامی اداره میشود، پیروان مذهب ارتودکس مخالفت خود را با اقدام به حرکات مقابله جویانه و نیز با شرکت در گروههایی مانند گروههای زنان، سازمانهای غیردولتی، کمیته ترقی روستایی بنگلادش و غیره بروز میدهند. وی اظهار داشت: کشاورزان سودجو در سال هایی که سطح آب افت پیدا می کند، نسبت به تصرف خاک های اطراف تالاب و کشت و کار اقدام می کنند. سرانجام شاه عباس شخصاً اقدام نمود و به طرف سرچشمة زايندهرود حركت كرد ولي اجل او را مهلت نداد.

ارسطو arastoo : ارسطاطالیس، ارسطوطالیس حکیم نامدار یونانی و شاگرد افلاطون، او معلم اسکندر مقدونی بود، به او لقب معلم اول را داده بودند. مذاکراتی که پس از عقد موافقت نامه تجارت ترجیحی بین اعضای سارک در دهه اخیر انجام گرفته است به کاهش نسبی تعرفهها منجر شده است؛ بطوریکه، هندوستان میزان تعرفههای گمرکی خود را برای 106 قلم از کالای صادراتی کشورهای عضو تاکنون 50% کاهش داده است. از سویی دیگر، از آنجا که اکثر این کشورها جزء کشورهای در حال توسعه جهان محسوب میشوند که درآمدشان از تمرکز بر بخش کشاورزی، خدمات و صادرات مواد اولیه تأمین میشود و صنعت تنها یک چهارم اقتصاد منطقه را تشکیل میدهد، همین عامل باعث شده که روابط تجاری این کشورها به جای درون منطقهای، بیشتر برون منطقهای باشد.

اختلافات ارزی و مرزی بین کشورهای اتحادیه سارک نقش برجستهای در شکل دهی مناسبات و روابط میان کشورهای منطقه داشته و به صورت بالقوه عامل بیثباتی و عدم همگرایی در این منطقه به شمار میرود و در مواقعی نیز تبدیل به منازعه و چالش میان این کشورها میگردد. وابستگی ساختاری اقتصاد کشورهای منطقه با شرکای برون منطقهای فرایند همگرایی حوزه سارک را به کندی پیش میبرد. وظیفه و هدف اصلی این نمایشگاه، برای کاهش وابستگی ملی به منابع انرژی متعارف و ایجاد منابع جدید در مشاغل منطقهای، تشکیل گروههای اجتماعی برای اجرای پروژههای زیست محیطی است. آنها محتاطانه به ایجاد منطقه تجاری ترجیحی سارک که در برخی از نوشتهها به «منطقه تجاری ترجیحی جنوب آسیا» نیز شهرت دارد، مبادرت کردند که این اتحادیه پیشرفت چندانی ندارد.

اقتصاد کشورهای عضو سارک اساساً اقتصادی مبتنی بر کشاورزی و خدمات است و غیر از هند که در زمینه صنعت، پیشرفت چشمگیری داشته و برخی از اقلام صنعتیاش میتوان به نیاز کشورهای عضو سارک پاسخ بدهد، سطح پیشرفت صنعتی در سایر کشورهای منطقه محدود بوده و نیازهای متقابل را پوشش نمیدهد. یکی از مهمترین عوامل واگرایی منطقه سارک چالش های اقتصادی اعضاء آن می باشد که از دو عامل فقر شدید و مکمل نبودن اقتصاد کشورهای عضو ناشی می گردد؛ بدین صورت که به دلیل فقر مزمن، تراز درآمدها و هزینهها در بین اعضای سارک منفی است، یعنی میزان هزینهها از درآمد این کشورها بیشتر میباشد.

این توجه ویژه را میتوان معلول دو عامل دانست: یکی توسعه سریع اقتصادی این کشور و ارتقای چشمگیر موقعیت آن در سیاست بینالملل که در ترکیب با سایر مؤلفههای قدرت، توانسته است هند را از استانداردهای «قدرت بزرگ» برخوردار کند و دیگر اینکه هند با برخورداری از این موقعیت، گزینه مناسبی برای برقراری موازنه در قاره آسیا به شمار میآید؛ زیرا در حقیقت آمریکا تلاش کرده است چین را به وسیله قدرتی مانند هند موازنه کند. بر این اساس میتوان گفت، حوزه سارک حداقل در بخشهای شمالی آن به لحاظ موقعیت جغرافیایی طبیعی در وضعیتی قرار دارد که حیات جداگانه هر کدام از کشورها بدون همکاری جدی سایر کشورها با مشکل روبرو خواهد بود(2007Chowdhury,).

یکی از مهمترین اهداف سارک، رشد اقتصادی، توسعه کشاورزی و اجتماعی و بالا بردن سطح زندگی و مبارزه با فقر است که متأسفانه همه اعضای سارک نتوانسته به این اهداف دست یابد فقط کشورهای شاخص سارک مثل هند، پاکستان تا اندازهای بنگلادش توانسته در حوزه اقتصادی موفقیتهایی داشته باشد ولی سایر کشورهای عضو هنوز در ابتدای راه قرار دارند. طبق این توافقنامه مقرر شده بود که کشورهای سارک، تعرفههای تجاری درون منطقهای را تا پایان سال 2007 به 20% کاهش داده و تا 2012 درصد تعرفه را به صفر برسانند.

بیش از سه چهارم کره ی زمین را آب فراگرفته است اما بیشتر این آب ها دارای نمک می باشند و تنها یک درصد کل آب های موجود، آب شیرین و قابل استفاده است . این موضوع به خودی خود در ناکارآمدی سارک تأثیرات قابل توجهی بر جای گذاشته است. آبگرم شاهان گرماب از دیدنی های مشهد و یکی از سه آب گرم معدنی، تنها آب گرم معدنی قابل شرب با خواص درمانی بیماری هایی چون دردهای استخوانی، رماتیسم، مشکلات گوارشی، آکنه، اگزما، آرتریت، سردرد، اعصاب، افسردگی، ناراحتی مفاصل، ناراحتی های پوستی و … هموطنان تهرانی در آخر هفته ها، همواره با این پرسش مواجه هستند که ۵ شنبه و جمعه ها را چه طور بگذرانند که کمی با هفته ها و ماه های پیش متفاوت باشد.

این موضوع به طور طبیعی سطح تجارت بین کشورهای عضو سارک را محدود نگاه میدارد. در دور دوم مذاکره برای کاهش تعرفهها، کشور هند تعرفه 911 قلم کالای کشورهای عضو را کاهش داده و برای 456 قلم از کالاهای صادراتی خود امتیازات تعرفههای اخذ کرده است. کشور پاکستان نیز تعرفههای خود را برای 35 قلم کالای مورد نظر اعضاء بین 10% تا 20% تقلیل داده است. بعد از توافقهای اولیه درباره تشکیل منطقه آزاد تجاری سارک در سال 1997، قرار بود کارهای مقدماتی آن تا سال 2001 تمام شود و موافقتنامه تجاری آزاد جنوب آسیا (سفتا) جنبه عملی و اجرایی به خود بگیرد.

درواقع مشکلاتی را که درآب تهران با آن روبروهستیم به دلیل حفر چا ه های است که با افزوده شدن جمعیت در تهران به تعداد چاه های تهران اضافه شدند و در برخی از مناطق خانواده ها نمی توانند از آب سد استفاده نمایند و مجبور به استفاده از آب این چاه ها هستند . به علاوه، امکان استفاده از این مواد به صورت جداگانه برای کاربریهای مخصوص نیز وجود دارد.

در خصوص افغانستان نیز شایان ذکر است، این کشوری نیز با مشکلات سیاسی و اقتصادی متعددی درگیر میباشد؛ بطوریکه، تولید و افزایش مواد مخدر، مسلح کردن قبایل در افغانستان، اختلافات پاکستان و افغانستان، تروریسم، اختلافات قومی و مذهبی و غیره باعث شده که این کشور به ثبات سیاسی و امنیتی دست نیابد. از طرف دیگر، جمعیت زیاد منطقه باعث شده است که کشورهای منطقه صرفاً به فکر تأمین مواد غذایی خود باشند و در عمل یک بازار محصولات کشاورزی با صرفه اقتصادی در هیچ کدام از کشورهای عضو سارک وجود ندارد. میزان کاهش تعرفههای گمرکی بنگلادش برای 12 قلم کالا 10% بوده است و کشور بوتان نیز میزان تعرفههای گمرکی 11 قلم کالا را برای کشورهای عضو 15% کاهش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید