برای سایر واکسنها اطلاعاتی موجود نیست

دلمیکرون ترکیبی از دو سویه امیکرون و دلتا است که حتی میتواند سرعت انتشار بالاتری داشته باشد. سرعت انتشار Omicron حدود 3 برابر دلتا است و میتواند در مدت 17 روز کل کشور را درگیر کند. فرد مبتلا به امیکرون می تواند تا 25 روز ناقل باشد. در صورتی که سیستم ایمنی فرد تا آنقدر تحریک نشود، احتمال ابتلای دوباره او به امیکرون وجود خواهد داشت. اگر همچنان ابهامی در این باره دارید برای ما کامنت بگذارید. توجه شود در صورتی که امکان قرنطینه طبق موارد زیر در این افراد وجود نداشته باشد، بایستی ماسک مناسب در مواجهه با سایرین تا 10 روز صورت گیرد.

اوج درگیری سه روز بعد از مبتلا شدن است. در نظر داشته باشید برای شیوع و غالب شدن این ویروس به عنوان واریانت غالب، اومیکرون به غیر از سیستم ایمنی میزبان باید با رقیب خود یعنی واریانت های دلتا و دلتا پلاس بجنگد و این به سادگی رقابت واریانت دلتا با واریانت آلفا و بتا نخواهد بود و بعید به نظر می رسد به راحتی بر روی واریانت دلتا سوار شده و واریانت غالب شود. البته هنوز اطلاعات دقیقی و کاملی در این خصوص وجود ندارد؛ اینکه آیا بیماریزا یا مسری است یا اینکه به سویه غالب تبدیل خواهد شد.

میزان در خصوص تفاوتهای سویه امیکرون با سویه دلتا گفت: اگر فردی دچار علائم سرما خوردگی شد فقط با انجام تست PCR میتوان به صورت قطعی گفت که به ویروس دلتا، امیکرون و یا آنفلوانزا مبتلا شده است، اما در حال حاضر با توجه به اینکه هم اکنون در پیک ششم با سویه غالب اومیکرون قرار داریم هر بیمار با علائم سرماخوردگی را باید اومیکرون در نظر بگیریم مگر اینکه خلافش ثابت شود.

در اومیکرون اصلی BA.۱ یک جهش حذفی کوچک به صورت deletion ۶۹-۷۰ وجود دارد که باعث تغییر در ساختار پروتئین Spike میشود که میتواند از تست PCR مخفی بماند و جزء S منفی میشود و از این طریق نتیجه تست قابل شک به اومیکرون بوده و با تست تخصصی دیگر میتوان سویه را شناسایی نمود، اما در ساب واریانت BA.۲ یا همان Stealth که معروف به یواشکی است، این جهش حذفی وجود ندارد و علیرغم اومیکرون بودن، نتیجه تست قابل اشتباه با سویههای دیگر و به خصوص واریانت دلتا در PCRهای روتین خواهد بود. بیماری اومیکرون خفیف نیست و خطر بالایی برای افراد دارد و می تواند باعث بستری و حتی مرگ شود.

برخلاف سویههای پیشین کووید ۱۹ که باعث از بین رفتن حس بویایی و چشایی در بیماران میشود، امیکرون باعث این علائم نمیشود. علائم ابتلا به دلمیکرون شبیه به گونه دلتا و امیکرون و شامل تب بالا، سرفه مداوم، از دست دادن حس چشایی و بویایی، آبریزش بینی، سردرد و گلو درد است. علائم فلورونا شبیه به این دو عفونت ویروسی است؛ اما شدیدتر خواهد بود. در حقیقت این نسخه ردپاهای ژنتیکی شبیه به امیکرون در ژنوم دلتا وجود دارد. در خصوص میزان خطر این واریانت یا کشنده بودن یا نبودن آن نمیتوان نظر قطعی داد. وی حفظ سلامت خانواده را از توصیههای مهم به نوجوانان و والدین در آیین چهارشنبه آخر سال عنوان کرد و افزود: اجتماع در این آیین به سبب احتمال گسترش ویروس کرونا، سلامت خانوادهها را تهدید میکند.

مصونیت افراد در برابر ویروس امیکرون متفاوت است. سویهها: یافتههای آزمایشگاهی نشان میدهند این ویروس کاملاً در برابر نوع بریتانیایی ویروس اثربخش است، همین طور بر انواع آفریقای جنوبی و سویههای آمریکای لاتین. روزنامه مردم سالاری به بازتاب سخنان آنجلیک کوتزی رییس انجمن پزشکی آفریقای جنوبی پرداخت و نوشت: سویه جدید اُمیکرون ویروس کرونا منجر به ابتلا به کرونای خفیف و بدون علائم شدید میشود. اومیکرون در 80 درصد موارد می تواند بدون علائم باشد.

تحقیقات شرکت مِرک نشان میدهد مصرف روزانه دو قرص این شرکت داروسازی موسوم به مولنوپیراویو در ۵ روز نخست مشاهده علائم میتواند به میزان ۵۰ درصد از بستری شدن فرد و خطر مرگ و میر ناشی از بیماری بکاهد. دادههای اولیه نشان میدهد که خطر بستری شدن ناشی از اومیکرون نسبت به دلتا کمتر است. تزریق دو دوز واکسن آسترازنکا پس از 25 هفته تقریبا 25 – 35 % برابر بستری شدن در بیمارستان و 60 % مرگ و میر را به دنبال عفونت با اومیکرون را کاهش داده است. این سویه توسط محققان موسسه بیمارستان عفونی مدیترانه (IHU) کشف شده اما هنوز توسط سازمان بهداشت جهانی(WHO) مورد بررسی قرار نگرفته است.

اومیکرون به معنای پایان همه گیری نیست و هنوز باید منتظر ورود سویه های جدید باشیم. البته باید دقیقتر گفت که فلورونا ترکیبی از این دو نیست، بلکه ایجاد عفونت همزمان این دو با هم در فرد بیمار است. ابتلا به امیکرون، احتمال افزایش مدت زمان ابتلا به کرونا را در پی خواهد داشت. یک متخصص آسیایی می گوید، بیماران پس از ابتلا به عفونت ناشی از سویه امیکرون، در سه ناحیه مختلف از بدن احساس درد بیشتری دارد که شامل سردرد، کمردرد و دردهای عضلانی میشود. مطالعات نشان داده است که دو سوم افراد مبتلا به امیکرون، در گذشته کرونا گرفته اند.

برخی از مدل های حیوانی که در آن ها از موش ها استفاده می شود عبارتند از: فشار خون بالا، بیماری دیابت، آب مروارید، چاقی، تشنج، مشکلات تنفسی، ناشنوایی، بیماری پارکینسون، بیماری آلزایمر، سرطان های مختلف، آسیب نخاعی، مدل زخم، سیروز کبدی، بیماری ام اس، بیماری صرع، مدل اعتیاد، مدل آزواسپرمی فیبروز کیستیک، سندرم نقص ایمنی اکتسابی، بیماری های قلبی و دیستروفی عضلانی. این حیوانات برای مدل سازی بیماری های انسان، به منظور یافتن درمان های جدید و موثر تر استفاده می شوند.

یک نفر مبتلا به امیکرون میتواند 10نفر را درگیر این ویروس کند. پس نمیتوان گفت که گروه خاصی درگیر این ویروس می شوند. رفتار امیکرون در هر منطقهای از جهان متفاوت بوده است؛ برای مثال، در لندن افراد بیشتری درگیر این ویروس شدهاند، در صورتی که در آفریقا، تعداد کم بوده است. نتیجه میگیریم هرچند در طول دو سالی که از پاندمی کرونا میگذرد، تدریجا با ظهور اومیکرون از شدت بیماری و کشتار ناشی از پاندمی تا حدی کاسته شد، اما دوران کرونا هنوز به پایان قطعی خود نرسیده و اکنون دوره سویههای سریع میباشد تا دوره سویههای شدید.

وقتی نوبت واکسیناسیون شما شد، مطمئن شوید که حتما این کار را انجام میدهید. ماده ژنتیکی ویروس به شکل یک رشته RNA است و پروتئینهای ویروس از روی این رشته ساخته میشوند. این سویه ها در مطالعاتی که نیاز به حیوانات یکسان از نظر ژنتیکی هستند استفاده می شود. نتایج روش مولکولی مورد استفاده در این مطالعه با روش PCR-RFLP روی قطعه ITS1 و با استفاده از آنزیم Bsh1236I با نتایج مورفولوژی همخوانی داشتند و الگوی هضم آنزیمی در کل گوسفندان این منطقه یکسان بود و بیانگر حضور سویه G1-G3 بود.

دکتر مسعود مردانی، عضو ستاد ملی کرونا از مردم خواست در تعطیلات نوروزی به کشورهایی چون مصر، کویت، یمن و امارات سفر نکنند چرا که سویه “2 BA” امیکرون در این کشورها شایع است. گویا مورد مبتلا شده به این ویروس مردی کاملا واکسینه شده بود که از سفر به کامرون در ماه نوامبر بازگشته و یک روز قبل از مراجعت علائم تنفسی خفیفی داشته است. تیم این محقق ابتدا ۲۵ سکانس آن را همان روز و ۲۷ سکانس دیگر را چند روز بعد به GISAID یا همان Global Initiative on Sharing All Influenza Data (سامانه جهانی که اکنون علاوه بر دیتاهای مربوط به آنفلوانزا محل تجمیع دیتاهای انواع کروناویروس نیز می باشد)، اعلام کردند.

نتایج بعضی آزمایشها نشان داده است که افراد مبتلا به امیکرون میتوانند از یک روز بعد ناقل این ویروس باشند. نتایج مورفولوژی و مورفومتریک در کل کیستهای هیداتید جدا شده از گوسفندان دارای الگوی مشابهی بودند و بیانگر این بود که همه این کیستها ازنظر سویه یکسان هستند. محمدیان اردی ادامه داد: با توجه به آمار واکسیناسیون انجام شده در استان امیدواریم هم شدت، هم شیوع بیماری و هم عوارض ابتلا به کرونا کاهش یابد. تزریق دوز سوم برای جلوگیری از ابتلا به امیکرون ضروری است و میتواند بین 70 تا 80 درصد در برابر امیکرون مقاومت کند.

از سوی دیگر ۲۴.۵ درصد پاسخگویان معتقدند تزریق واکسن کرونا در جامعه از نگرانیهای مرتبط با ابتلای خود یا خویشاوندان آنها به این ویروس کم نکرده است. در حقیقت احتمال انتقال از این افراد بیشتر از بقیه است. ما در این مقاله تلاش کردیم به همهی پرسشهای احتمالی شما پاسخ بدهیم. در سویهی آلفا احتمال درگیری کودکان بیشتر است البته گفته میشود که علت این اتفاق مسری بودن بسیار بالای این سویه و رسیدن آن به گروههای واکسینه نشده مثل کودکان است. اما این تولید مثل سریع همیشه عاری از ایراد نیست بلکه خطاهای بسیاری در حین گسترش ویروس اتفاق میافتد.

سگ، میزبان اصلی بیماری، با دفع تخم انگل همراه با مدفوع در مزارع، سبب آلودگی آب، گیاهان و سبزیها میشود. همچنین افراد باید بعد از 5 روز، با دو ماسک به بیرون بروند. همچنین ایشان بیان کردند که امیکرون در ایران رو به افول است. نگرانی دیگری که متخصصان در رابطه با ظهور سویه جدید دارند، چگونگی فرار سویههای بعدی از سیستم ایمنی افراد و ایمنی ناشی از واکسیناسیون است. پس همه افراد ملزم به رعایت همه پروتکلها و زدن ماسک هستند، حتما باید فاصله اجتماعی را رعایت و از اجتماعات شلوغ دوری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید