آموزش تصویری ماهیگیری با قلاب و لنسر در رودخانه ، دریا و سد

زمینهای سیر آب حدود ۱٫۸ میلون هکتار را دربر دارد. در عهدنامه باید بطور همزمان سازمانی ـ مثلا به صورت كمیسیون تحدید حدود ـ ایجاد شود و این كمیسیون مسئول امر تحدید مرز باشد و ماموریت بازرسی و كنترل ادواری حالت فیزیكی رودخانه مرزی را به عهده بگیرد . پس از ریزش آب این آبشار بر روی کف صخرهای، جاری گشته و منظره بسیار زیبایی را ایجاد مینماید. فکر کنیم مصرف بیش از حد آب ، ایجاد خسارت برای محیط زیست و نسل های آینده است و ما در برابر آن ها مسئولیم . در گذشته طی سال های متمادی در فصل بهار رود نیل طغیان می کرد و در منطقهی دلتای نیل، سیل رخ می داد، اما این طغیان از نظر مصریان باستان طبیعی نبوده و کنجکاوی آنان را برانگیخته بود، سال ها بعد در قرن پنجم قبل از میلاد، فردی به نام هرودوت که مورخ به نام یونانی بوده است، تصمیم گرفت در مورد این طغیان ها تحقیق کند و علت اصلی آن را بیابد، پس شروع به گشت گذار در سراسر مصر کرد و از مردم این سرزمین پرس و جو کرده و پاسخ ها را ثبت کرد، او به سراغ اندیشمندان مصری رفت و در مورد علل طغیان رود نیل از آنان نیز پرس و جو کرد.

طول رودخانه خرسان 230 كيلومتر و طول ارتفاع سرچشمه آن از سطح دريا 2900 متر مي باشد . اين رودخانه که به خرسان شهرت یافته است , بزرگترين ريزابه رود كارون است و ازكوه هاي تنگ سرخ و” كنه دوده سه” در 43 كيلومتري جنوب شرقي ياسوج و 15 كيلومتري شمال غربي شهر اردكان فارس سرچشمه ميگيرد و به نام رودخانه بشار به سوي شمال غربي امتداد مييابد. در شرق روستاي اخير با رودخانه گرداب , كه از تنگ آبدوهي ميگذرد , مخلوط ميشود و به نام رودخانه گرم و گاه به نام رود خرسان به ناحيه لردگان در چهار محال و بختياري وارد ميشود.

محدوده مورد مطالعه قسمتی از رودخانه بشار که شامل سه بازه در حد فاصل بلوار امت یاسوج تا شهرک جوشکاران و یک بازه که قسمتی از رودخانه مهریان است. رود مکونگ با طول ۴۸۸۰ کیلومتر، یازدهمین رود طویل جهان، و با دبی متوسط شانزدههزار مترمکعب بر ثانیه، یازدهمین رودخانه پرآب جهان است؛ از طرفی دبی متوسط اروندرود، شامل رودخانههای دجله، فرات و کارون، ۸۵۶ مترمکعب برثانیه است. سختی دائم یا سختی غیر کربناتی که شامل ترکیبات سولفاتها ، نیتراتها، کلرورها ، فسفاتها و سیلیکاتهای منیزیم و کلسیم می باشد. ازسویی هم، مسؤلان شرکت برشنا می گویند که بهای برق وارداتی به گونه روزافزون افزایش می یابد وحکومت باید ازهمین اکنون برای ساخت بند های تولید برق اقدامات لازم را روی دست گیرد.

درحال حاضر با وارد شدن درحدود ۹۰ درصد انرژی برق ازکشورهای همسایه، شرکت برشنا سالانه ۲۲۰ میلیون دالررا به این کشورها میپردازد درحالیکه افغانستان با داشتن ظرفیت لازم تولید برق بادی، آفتابی، وآبی میتواند بیش از ۲۳هزارمیگاوات برق را درکشورتولید کند. اين رودخانه ضمن عبور از دره غربي كوه تنگ سرخ، روستاهاي بردزرد ، تنگ مشكان و تنگ خشك را سيراب ميسازد. • در قبرستان مردم سعی می کنند که انگشت شست خود را درون مشت خود مخفی نمایند.

در واقع رودهای تایلند و کلونگ ها که این رودها را به هم متصل می کنند عامل جریان حیات در کشورند و برای کشاورزان مقدار آب کافی را ، که برای موفقیت کاشتشان ، اهمیتی حیاتی دارد فراهم می کنند. شبکههای وسیع آبی و کانالهای احداث شده، با توزیع آب رود چائوفرایا، اراضی وسیع شالیکاری و کشاورزی را مشروب میکنند، ضمناً محمولههای دریایی لائوس، همسایه شرقی تایلند نیز از طریق همین رودخانه و بندر بانکوک، به سواحل رود مکونگ حمل میشود. 782 گونه و زیرگونه گیاه دریایی در دریای خزر وجود داشته که از این میان 5 گونه از آنها را گیاهان آلی تشکیل داده و دیاتومه ها، با 294 گونه بیشترین گونه گیاهی را به خود اختصاص می دهند.

این رود که قسمت اعظم آن در مرزهای تایلندو لائوس، قابل کشتیرانی است، زیرشاخههای بسیاری دارد که مهمترین آنها عبارتند از رودهای اینگ (Ing)، روآک (Ruak)، مان (Mun)، چای (Chi) و دون نوی (Don Noi) که به رود مان میریزند؛ کوک (Kok) و لام تا کلونگ (Lam Ta Klong) که قسمتی از مرز بین لائوس و تایلند را تشکیل دادهاند و رود تونله ساپ (Tonle Sap) که در کامبوج به مکونگ متصل میشود. آبیاری مزارع این امکان را به آنها می دهد که مقدار آب کافی برای تولید محصولاتشان را فراهم کنند.

باید به این نکته توجه کرد هر چقدر یک واژه پیچیده تر و دشوارتر می شود احتمال تحریف و تصحیف در ضبط آن بالا می رود؛ متاسفانه در این تصحیح از این موارد کم نیست. در سال های پسین کم و بیش حدود ۳۱ میلون هکتار تحت زرع علوفه جات و از جمله ۲ میلیون هکتار تحت زرع گندم قرار داشت. زمینهای جلالآباد و لغمان چون آب فراوان دارند سال ۳ حاصل میدهند. کروز در چائو پرا ، گشت و گذار در بازار شناور و بازدید از جاذبه های تاریخی فراوان از دلایل جذب گردشگران تور تایلند به سمت بانکوک است .

بالاتر از ۸۰ فیصد منبع آبی افغانستان را کوهای هندوکش تشکیل میدهد. حوزهی رودخانهی کابل بیش از نه ولایت افغانستان و دو ولایت پاکستان را تحت پوشش قرار میدهد. دیگر رودهای مهم تایلند عبارتند از : رود پاساک که از شمال به جنوب جریان دارد و از دشت های مرکزی می گذرد ؛ رود ناخن چائیسی نیز به موازات آن از شمال به جنوب جریان دارد و به خلیج تایلند می ریزد؛ رود پینک که مزارع شمالی را سیراب می کند و از چیانگ مای می گذرد. رود چائوفرایا که درتایلند به مادر آب های تایلند مشهور است و در مرکز تایلند واقع شده است، از محل اتصال دو رود پینگ (Ping) و نان (Nan) در ناخون ساوان (Nakhon Sawan) سرچشمه میگیرد و پس از عبور از جلگههای مرکزی، از میان بانکوک، به خلیج تایلند میریزد.

رود مکونگ، از فلات تبت (Tibetan) به سمت استان یونان (Yunnan) در چین جاری میشود و سرانجام پس از عبور از کشورهای میانمار، تایلند، لائوس، کامبوج و ویتنام به دریای چین جنوبی میریزد. وی می افزاید که پس از این تلاش میشود دربخش تولید انرژی برق در کشور سرمایه گذاری های لازم صورت گیرد تا افغانستان ازوابستگی به برق وارداتی رهایی یابد. رود مکونگ که از چین سرچشمه می گیرد ، بخش اعظم مرز تایلند با لائوس را تشکیل می دهد و در زمین های کم قوت شمال شرقی تایلند ، باریکه کوچکی از زمین های حاصلخیز برای کشاورزی را فراهم می کند.

بانکوک پایتخت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، آشپزی و معنوی تایلند است . روی رود پینگ ، به شهر تاک ، سدی بسته شده است که برق بانکوک و بسیاری دیگر از ایالت های کشور را تامین می کند. رودخانه چائوفرایا، بسیار پرآب و قابل کشتیرانی است و کشتیهایی تا ظرفیت دههزار تن، از طریق آن، به بندر بانکوک که در سی کیلومتری دهانه رودخانه قرار دارد، رفت و آمد میکنند. قسمی که گفتیم استفاده از آب در زراعت افغانستان به برنامهی تکنالوجی آب ضرورت دارد. دهقانان افغانستان آب کشت مورد ضرورت خود را از آب باران دریا چشمهها (کاریز) چاههای زیر زمینی بدست میآورند.

روستای سنگان همراه با آبشار سنگان که بلندترین آبشار تهران است و مسیر کوهنوردی به آبشار سنگان و قله پهنه حصار یکی از مسیرهای زیبای کوهنوردی در تهران را دارد. اگر از دوستداران طبیعت باشید، مطمئنا از غذا خوردن در کنار محیط عالی و پر نشاط گلابدره تهران نیز لذت خواهید برد. کن و سولقان یا سولوقون از مناطق ییلاقی در شمال غربی تهران می باشند. اما خوشبینی ها از ایجاد بند سلما در کشت ولایت هرات به عنوان پروه کامیاب نام برد.

در ۱٬۴۴ میلون هکتار به نسبت آب کافی دوبار کشت میشود. عکاس: ناشناسرودخانه آستاراچای، رودخانه مرزی کوچکی محسوب میشود که میان کشور ایران و آذربایجان قرار گرفته است.این رودخانه از ارتفاعات گردنه حیران و آق مسجد سرچشمه میگیرد و به دریای خزر میریزد. به غیر از زیبایی های طبیعی ، ترکیب سواحل فوق العاده ، جنگل ها و مکانهای غواصی مشهور جهان ، پوکت یک گنج از معماری چین و پرتغال است . وزیر اقتصاد افغانستان در یکی از کنفرانس ها که در کابل برگزار شده بود گفت که افغانستان با داشتن ظرفیت تولید ۲۳۰۰۰ میگاوات برق همچنان وابسته به برق وارداتی است و با توجه به وجود ظرفیت بلند تولید برق درکشور، دولت وحدت ملی در تلاش است تا ساخت بند های بزرگ تولید برق در کشور را در اولویت برنامه های کاری اش قرار دهد.

دریای کابل دارای طول هفت صد کیلومتر بوده که 460 کیلومترآن در داخل خاک افغانستان جریان دارد و این دریا جز حوزه دوم آبی افغانستان است.در یک تحقیق بانک جهانی گفته شده است که در بخش اول دریای کابل سالانه 495 ملیون متر مکعب آب جریان دارد که 258 ملیون متر مکعب آب حوزه دریای پنجشیر با آن یکجا می شود، و بر اساس تخمین ها گفته می شود که در بخش پایانی دریای کابل سالانه دو صد هشتاد و هفت اعشاریه نوزده ملیارد متر مکعب آب جریان دارد.با آنکه دقیقن همانند دریا های دیگر افغانستان روشن نیست که به چی مقدار آب دریای کابل به بیرون از کشور می رود، اما این روشن است که آب دریای کابل کم نیست.اگر قرارداد تقسیم آب با پاکستان بر اساس مشکل سیاسی صورت نگرفته پس چطور ممکن است که مشکل آب در افغانستان حل شود؟

هرچند این رودها در فصا های بارانی طغیان می کنند ، اما مقادیر زیادی از رسوبات و خاک حاصلخیز را ، که برای تجدید قوای خاک مفید است ، به جا می گذارند. افغانستان بیش از شش و نیم صدهزار کیلومتر مساحت دارد و با آنکه پنج حوزه آبی دارد باز هم با مشکلات جدی کمبود آب روبرو است.آگاهان یکی از دلایل عمدهء این مشکل را جریان آب افغانستان به کشورهای همسایه خوانده می گویند که افغانستان با اکثر این کشور ها هیچ نوع قرارداد تقسیم آب ندارد. نمونه هاي پايين دست در اکثر پارامترهاي فيزيکوشيميايي افزايش 3 برابري داشت و به جز اکسيژن و فسفات محلول باقي پارامترها در محدوده مجاز پيشنهاد شده براي آب آشاميدني قرار گرفتند.

برای ماهیگیری با لنسر در دریا با دست اصلی لنسر ماهیگیری را بگیرید و بگذارید تا به اندازه ۳۰ سانتی متر بین سر قلاب و طعمه نخ آزاد بماند، سپس با انگشتان جلو نخ را نگه دارید. درختان دست های سبزو خرمشان را به سوی آسمان بلند کرده اند. این شهر به علت داشتن کانال های متعدد که به رودخانه چائو پرا متصل می شوند ، به “ونیز شرق” شناخته شده است . و اگر از این آب درست استفاده شود و آب دریا ها کاملن رایگان به کشور های همسایه نریزد و از آب دریا ها برای ساخت بند های برق و زراعت استفاده شود ممکن است افغانستان برای خریدن برق از کشور های همسایه میلون ها دالر نبردازد و همین ترتیب واردات کشور پاکستان به افغانستان کم شود.

دیدگاهتان را بنویسید