آشنایی با کشورها (116) : اروگوئه

در سال 2003 بعد از یک هشدار اولیه درباره احتمال وقوع سیل، حدود 100،000 اثر هنری برای در امان بودن از سیل، از پاریس خارج شدند. این روستا به دلیل جاذبههای تاریخی، سرسبزیاش و فاصله 50 کیلومتری از تهران در سالهای اولیه مورد توجه ویلاسازان قرار گرفت. وجود رودخانه برگ جهان نیز از جمله نقاط قوت روستا است که آب و هوا را مطبوعتر کرده و در مسیر خود به رودخانه رودبار و سپس سد لتیان جاری میشود. این آبشار که یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی اطراف تهران است مسیر دسترسی بسیار راحتی دارد.

علاوه بر این چشمانداز ایدهآلی از برج ایفل دارد. به علاوه فرض غیریکنواخت بودن فونداسیون تاثیر قابل ملاحظه ای در تنش های به وجود آمده در بدنه سد خواهد داشت. رئیس وایکینگ (Viking) ، در این باره می گوید: “در طول سال گذشته ، ما دائماً از مهمانان خود می شنیدیم که فرانسه را در بالای لیست سفرهای خود قرار داده اند ، بنابراین ما خوشحالیم که کشتی های رودخانه ای ما بار دیگر در این مقصد دوست داشتنی حرکت می کنند و معتقدم مهمانان ما از این روش جدید زیبا برای کشف ” شهر نور ” بسیار خوشحال خواهند شد.

یکی دیگر از روستاهای تهران که در منطقه لواسانات قرار گرفته روستای برگ جهان است. روستای کرکبود در ابتدا بیشتر بخاطر دو امامزاده به نامهای زید و ابراهیم شناخته میشد اما در طی سال های اخیر با توجه به طبیعت زیبای روستا، وجود آبشار و چشمه های معدنی و نزدیکی به تهران مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. آبشار شاهاندشت در ارتفاعات این روستا قرار دارد، اما برای رسیدن به آن نیازی پیاده روی یا کوهنوردی طولانی ندارید. بخشی از این روستا را رودخانه آن تشکیل میدهد که اکثرا آن را با نام دریاچه کردان کرج یاد میکنند اما جالب است بدانید که در حقیقت این موج قدرتمند آب متعلق به رودخانهای است که از کوه کهار بزرگ سرچشمه میگیرد.

روستای ناتر تقریباً در فاصله ۵۰ کیلومتری شهر چالوس قرار دارد و در دامنه کوه و رو به دشتی بزرگ بنا شده است. عکاس و منبع عکس: مصطفی غلام نژاد از خبرگزاری تسنیمرود کارون از رشته کوه زاگرس و زردکوه بختیاری در استان چهار محال و بختیاری سرچشمه میگیرد. این رودخانه که از جبهه شمال شرقی زردکوه بختیاری سرچشمه می گیرد،از غرب به شرق تا باتلاق گاوخونی جریان دارد. 1- چه چیزی گیاه را در خاک نگه می دارد؟ اگر در خواب چیزی را به رودخانه انداختید، معمولاً نشانه خوبی است. آبشار گزو که یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران به حساب میآید گزینه بسیار خوبی برای سفر یک روزه اطراف تهران است.

آبشار شاهاندشت برای افرادی که به دنبال سفر یک روزه اطراف تهران هستند، قطعا مکان بسیار خوبی است. دو عامل مهم باعث میشود ساکنین شهر تهران به زندگی در خارج شهر روی بیاورند. رود ارمند در فاصله دو ساعتی مرکز شهر قرار گرفته است و برای رفتن به آن و شرکت در تور رفتینگ باید خود را به روستای دره یاس برسانید. روستای رندان نسز دارای مسیر کوهنوردی زیبایی است که از دل باغات زیبای رندان گذر کرده و به آبشار رندان می رسد. اگر مسیر جاده دماوند را ادامه دهید، پس از پردیس و قبل از رودهن، به بومهن میرسید.

روستای برگ جهان یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران است که مخصوصاً در فصل بهار و تابستان مقصد مناسبی برای گردشگری میباشد حتی برای سفر یک روزه نیز مناسب است چرا که با اتومبیل شخصی در زمان کوتاهی به روستای برگ جهان میرسید. در مسیر تهران-چالوس یک جاده فرعی به روستای ناتر دیده میشود که اگر آن را ادامه دهید به طبیعت بینظیر این روستا میرسید. یکی از روستاهای ییلاقی اطراف تهران که در نزدیکی کرج و در مسیر جاده چالوس قرار دارد، روستای خور کرج است. در واقع بخش کن جز استان تهران است که در آن دهستانهای زیادی وجود دارد این بخش در شمال غرب استان تهران قرار گرفته و آب و هوای آن کوهستانی است.

همچنین در کنار این دریاچه یک دشت بسیار پهناور وجود دارد که به بزرگترین دشت ایران معروف است. تشکیل شده است و در ۱۲ کیلومتری جاده تهران-هراز قرار دارد. ارتفاع کلی این آبشار حدود 48 متر است که از دو آبشار 5 متری و 43 متری تشکیل شده است. به گزارش اکوایران؛ ارزیابی های صورت گرفته نشان می دهد که سال آبی 1400-1399 با خشکسالی شدید به پایان رسید و کاهش حدود 40 درصدی منابع آب سد زاینده رود، همچنین پیش بینی تداوم خشکسالی توسط سازمان هواشناسی کشور، شرایط مساعدی از نظر تامین منابع آب برای این سد در سال آبی 1401-1400 را نمی توان تصور کرد.

اخیراً حفاری معادن در مناطق حاشیه ای و حوزه آبریز ارس باعث افزایش آلودگی رودهای منتهی به ارس و خود رودخانه شده است که از آن جمله فعالیت های معدن کاوی و برداشت سنگ معدن و استخراج فلزات در آذربایجان، ارمنستان و ایران را می توان نام برد. تعداد آبشارهای کوچک بسته به سطح آب در زمان های مختلف سال بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ آبشار می باشد. با استناد به آزمون Z(915/3-) که در سطح خطای کوچکتر از 01/0 معنیدار است میتوان گفت که به لحاظ آماری با اطمینان 99/0 بین سرمایههای فیزیکی در زمانهای قبل و بعد از احداث سد تفاوت معنیداری وجود دارد.

میتوان گفت که وجود رودخانه پونک در مرز شرقی پهنه محلهای پونک و باغ فیض که به همراه چندین قنات در روستای پونک که قابلیت آبیاری باغات روستا را تامین میکنند و نیز وجود عرصه وسیع زمینهایی که قابلیت کشاورزی و زراعی دارند، سبب پیدایش این روستا شده است. اگر به تصویر زیر دقت کنید، محلههای پونک شمالی و پونک جنوبی را هم در غرب مرز محله پونک و بزرگراه شهید اشرفی اصفهانی میبینید.

برای رفتن به این مکان شما باید به کیلومتر 96 جاده هراز رفته و در حدود فاصله 65 کیلومتری از شهر آمل به سمت روستای شاهاندشت بروید. این آبشار که در شهرستان سوادکوه و در فاصله 25 کیلومتری از شهر زیراب واقع شده، در میان یک منطقه جنگلی بسیار زیبا قرار گرفته است که بی شک دیدن آن برای شما بسیار لذت بخش خواهد بود. لذت ببرید. فاصله روستای کن سولقان از شهر تهران ۳۰ کیلومتر میباشد. تنگه واشی در 17 کیلومتری شهر فیروزکوه قرار گرفته است و یکی از محبوبترین جاهای دیدنی اطراف تهران برای شهروندان پایتخت است. این سد که بین کوههای بندک و جاجرود قرار گرفته و آب جمع شده پشت آن 30 درصد آب مصرفی شهر تهران را فراهم میکند.

لب آب کنارههای رودخانههای خروشان اطراف شهرها بود و در هر شهری این لب آب اسمی برای خود داشت؛ ولی اگر ساکن تهران بودند لب آب میشد لب رودخانه جاجرود. به همین صورت یکی از دریاچههای اطراف تهران پشت این سد بزرگ بوجود آمده که سالهاست یکی از جاذبههای توریستی برای پایتخت نشینها است. خوب است بدانید که به دلیل صعبالعبور بودن مسیر، افرادی که دارای مشکلات جسمانی هستند و نمیتوانند پیاده این مسیر را طی کنند، میتوانند با کرایه کردن چهارپایان از این مسیر سخت عبور کنند. گفتنی است در مسیر کرجکردان به سمت برغان دو باشگاه اسب سواری معروف وجود دارد که دوستداران اسبسواری میتوانند از این دو باشگاه استفاده کنند.

بسیاری از افراد در فصل تابستان برای فرار از گرمی هوای پایتخت به این منطقه سفر میکنند تا روزی خوب را در هوای خنک این منطقه سپری کنند. این روستا با ارتفاع 2800 متری از سطح دریا تابستان هایی خنک و معتدل دارد. یکی از دریاچههای اطراف تهران، دریاچه تار است در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا قرار دارد. روستای فیلبند بهدلیل ارتفاعی که از سطح دریا دارد، به بام مازندران معروف شده است؛ به همین دلیل در بیشتر مواقع غرق در مه است و باران لطیفی فضای آن را پر میکند.

این دهستان از چندین روستای زیبا مانند پاشا کلا، پاریمه، سنگچال و … این روستا در استان البرز و شهرستان ساوجبلاغ بین دو رود سنج و شاهرود واقع شده است. روستای آبنیک با طبیعت بکر خود در هر فصل سال به گونهای دیدنی است، این روستا در بهار با رودخانه و درهای پر از گیاهان کوهی و در زمستان با آبشار یخی آبنیک میزبان گردشگران است. جالب است بدانید سرسبزترین منطقه تهران منطقه ۳ است، که فضای سبز زیادی را در خود جای داده است. بد نیست این نکته جالب را بدانید که سد امیر کبیر اولین سد چند منظوره در ایران است.

سد کرج یا سد امیر کبیر حدود 180 متر ارتفاع دارد و ضخامت آن در قسمت کف 30 و در تاج آن 9 متر میباشد. مساحت این دریاچه 36 هکتار میباشد و در فصلهای پر بارش، بخشهای عمیق این دریاچه حدود 50 متر عمق دارد. فاصله کم این دریاچهها تا پایتخت باعث شده که به یکی از بهترین گزینههای سفر یک روزه اطراف تهران باشند و گردشگران زیادی در ایام تعطیل و اواخر هفته به دیدن این مناطق بیایند. در ضمن به یاد داشته باشید که وجود پارکهای جنگلی تلو و لتیان باعث شده که اطراف این سد مکانی مناسب برای سفر یک روزه اطراف تهران باشد و برای دسترسی به آن باید در بزرگراه تهران دماوند بروید.

کرکبود روستایی کوهستانی در منطقه طالقان است، که دلیل نامگذاری آن به سبب وجود سنگ هایی تیره رنگ در این منطقه میباشد. دیدن آب رودخانه یا دست و پا زدن در یک رودخانه فوق العاده است، و نشان از ثروت است. بهترین فصل برای دیدن این منطقه، اوایل و اواسط بهار است، چرا که در آن مناظر بسیار زیبای دشت سرسبز و گلهای شقایق را خواهید دید که در نوع خود بی نظیر است. بهترین فصل برای سفر به چلاو مرداد و شهریور ماه میباشد. اگر ساکن تهران هستید و برای تعطیلات کوتاه آخر هفته نیاز دارید به طبیعت سفر کنید روستای آهار پیشنهاد مناسبی است.

دیدگاهتان را بنویسید